
Appok és más finomságok karantén idejére, hogy ne őrülj bele az otthonlétbe
A kényszerű, hetekig-hónapokig tartó otthonlétet még akkor sem egyszerű ép ésszel elviselni, ha abban a szerencsés helyzetben vagy, hogy home officeból végezheted a munkádat. Sőt, még a home officenak is meglehet a maga idegtépő velejárója, hiszen nem minden vállalkozásnak egyszerű a digitális átállás. Úgyhogy hoztunk neked néhány életmentő tippet appok, podcastek, vlogok és más programok képében, amivel nemcsak az otthon végzett munkát könnyítheted meg, de jól is szórakozhatsz. Lássuk hát a medvét!
Valljuk be őszintén: otthon lenni igenis szívás. Főleg akkor, amikor odakint süt a nap, várnának a túraösvények vagy a Margitsziget, a koncertek, a ráérős ebédek a kedvenc éttermed teraszán és a hétvégi kiruccanások a család vidéken élő tagjaihoz.
Most viszont nincs semmi, amit ezek közül biztonságosan megvalósíthatnál, hiszen a lakás falai közé zárva tengeted a napjaidat és lehetőség szerint csak alkalomadtán hagyod el a hűen őrzött várat, némi élelmiszerbeszerző túrára.
Ráadásul a maszkok, gumikesztyűk és fertőtlenítőszerek már a mindennapjaink részévé váltak, ami az amúgy is elég ingerszegény környezetben ránk törő frusztrációt csak tovább fokozza. Szerencsére van fény az alagút végén, hiszen rendelkezésünkre állnak olyan lehetőségek, amikkel a home office és az otthonlét stresszes helyzeteit is enyhíthetjük.
Így könnyítsd meg a dolgod a home officeban
Ahhoz, hogy ne legyenek fennakadások a napi munkavégzésben és esetleg ne végezzétek a kollégákkal párhuzamosan ugyanazokat a feladatokat, szükségetek lenne egy projektmenedzselő rendszerre. A napi / heti / havi feladatok nyomon követéséhez például tökéletes az Asana – igaz, ehhez az kell, hogy az adott projekten dolgozó minden kolléga benne legyen a rendszerben.
Ha olyan feladat elé állítana titeket az élet, amihez elengedhetetlenül fontos lenne mondjuk egy meeting, ezeket ma már nagyon egyszerű megtartani online formában is. Ott a Zoom, a Google Hangouts, a Skype, de akár már egy kollégákkal közös Messenger csoportban is indíthatók videóhívások.
Gyorsan kellene valamilyen kreatív tartalmat gyártanod? Mondjuk egy infografikát, Facebook posztot, Insta-posztot vagy bármi mást? Akkor próbáld ki a Canva ingyenes verzióját, mert itt ráadásul már az adott felülethez illő paraméterekre vannak igazítva méretek, ráadásul abszolút cégre / márkára szabható kreatívokat készíthetsz. Ha pedig gyorsan kéne informatív videót készítened, akkor a YouTube Video Builder is a segítségedre lesz az előre összeállított templatejeivel.
Adj egy lehetőséget ezeknek a platformoknak, hiszen tudjuk jól, bármennyire is kényelmes a home office, azért az otthoni munkavégzés szintén okozhat néhány ősz hajszálat, megtépázott idegrendszert és feszült pillanatot.
Na de mi a helyzet szórakozásfronton?
Szerencsére a szórakozásról a karantén ideje alatt sem kell lemondanod, igaz, kicsit más formában kell majd a jókedvű időtöltésre ráhangolódnod. A digitális megoldásoknak köszönhetően virtuálisan úgy is kimozdulhatsz a négy fal közül, hogy fizikailag még mindig otthon vagy.
Szóval csapassuk: virtuális sétákra fel!
Például hiába csábít a jó idő, a derült égbolt és a napsütés, jobban jársz, ha inkább a virtuális sétáknál maradsz. Mondjuk a Fővárosi Állat- és Növénykert webkameráinál, ahol éjjel-nappal nyomon követheted, mi zajlik az állatok között. Jelenleg az Elefántkifutóhoz, a Fókamedencéhez, a Dél-Amerikai kifutóhoz, a Szavanna kifutóhoz és az orángutánok külső kifutójához van felszerelve néhány kamera, úgyhogy állatlesre fel!
Akkor sem kell lemondanod a kulturális betevőről, ha épp néhány múzeum kincsére fájna a fogad. Mondhatjuk, hogy egyenesen tobzódunk a lehetőségekben, hiszen a párizsi Louvre, a new york-i Guggenheim Múzeum, a londoni British Múzeum, a washingtoni Nemzeti Művészeti Galéria, a szintén washingtoni Smitshonian Múzeum egyes részlegei, a Metropolitan Múzeum, a spanyolországi Dali Színház és Múzeum, a NASA, a Vatikáni Múzeumok és a szentpétervári Ermitázs is bejárható már a nappalinkból is!
Színház (és mozi) az egész világ…
… és színész benne minden nő és férfi. Főleg akkor, ha a színházi előadások már az online térben is elérhetővé válnak. A TRIP-en ugyanis megalakult az Első Magyar Karanténszínház, melynek keretében pár naponta ingyenes előadásokat lehet megnézni a TRIP Facebook oldalán (de jelképes felajánlásokra van lehetőség, hiszen a modell hosszútávon azért nem fenntartható).
Ugyanígy érdemes szétnézni a MÜPA oldalán is, hiszen számos produkciójukat tették ők is online elérhetővé, megkönnyítendő a karanténhelyzet elviselését, míg a Metropolitan Opera is hónapról hónapra újabb online előadásokkal örvendezteti meg a nagyérdeműt. Ha pedig inkább filmeknél maradnál, a MAFAB jóvoltából 100 film nézhető legálisan és ingyenesen egészen addig, amíg a mozik zárva tartanak. Vannak közöttük olyan kultikus alkotások, mint például a Zodiákus vagy a Volt egyszer egy vadnyugat, úgyhogy érdemes lecsapni a lehetőségre.
Vlogok, podcastek és más műsorok
A felhőtlen szórakozás érdekében vicces és elgondolkodtató műsorokat is ajánlunk neked. A YouTube világát tekintve ott van rögtön Anzselika Habpatron vagy a Dumaszínház csatornáján indított Karantények műsora, míg komolyabb vizekre evezve a WMN csatornáján futó műsorokat is érdemes végigpörgetni. Például a Katona József Színházban, elismert művészek közreműködésével rögzített Csak neked mondom, illetve az Elviszlek magammal, a Nyomjuk, Anyukám! és Az élet sava Borcsa is remek kikapcsolódást kínál.
De érdemes megemlíteni még például Viszkok Fruzsi nevéhez fűződő Kreatív Karantén vlogot is, ahol szó szerint ahhoz kapsz tippet, hogyan ne menjen az agyadra az otthonlét. Könyvmolyoknak és zenekedvelőknek egyenesen ajánlott a Pergamenre hányt szavak csatornán látható-hallható Karanténhang is. Podcastek közül pedig szintén a WMN-hez kötődő Popfilterbe ajánlott belehallgatni néhány keresett vagy keresetlen szó erejéig.
Azért az önfejlesztésről és a kreatívkodásról se feledkezzünk el
Amennyiben úgy érzed, hogy itt az ideje egy kis nyelvtanulásnak, akkor ahhoz a Duolingo, a Memrise és a Lingbe nevű appok is nagy segítséget nyújtanak. Az első kettővel játékos formában, könnyedén sajátíthatod el a nyelvet, míg utóbbival a világ bármely táján találhatsz nyelvgyakorlásra kapható partnereket.
De a Legjobb zongoraleckék vagy a Realisztikus Gitár appokkal már zenét is tanulhatsz, de a Programming Hero: Coding Just Got Fun segítségével akár a programozás játékos világába is belekóstolhatsz.
Ha pedig elfogyott otthon a papír és a színes ceruza, akkor a Happy Color, a Paint by Numbers vagy a Coloring appokkal is kiélheted a színek iránti vonzalmadat. Sokszor mondjuk egyébként azt, hogy néha a legegyszerűbb dolgok a legjobbak, úgyhogy a Szókeresővel is igencsak izgalmas – és olykor egészen bosszantó – csatákat vívhatsz.
Könyvmolyoknak pedig a Marvin nevű ebook olvasó alkalmazás kötelező, hiszen itt a mesterséges intelligencia segítségével kapsz az adott könyvhöz némi háttéranyagot: infókat többek között az adott történelmi korról, a szereplőkről és a szerzőről is, ráadásul igencsak praktikus módon rendezheted segítségével az e-könyveket.
A testednek is add meg ami jár
Vagyis a karantén ideje alatt se hanyagold el a mozgást. Bár Facebookon és Instagramon is rengeteg személyi edző tart online edzéseket, azért van néhány olyan alkalmazás, ami otthon is ösztökélheti a mozgást. Ilyen például a Home Workout, ahol akár testrészekre vonatkozóan is kiválaszthatod, hogy épp melyik testtájékot szeretnéd edzeni és ehhez mérten kapod meg a feladatokat.
Akkor sem kell lemondanod semmiről, ha a jóga szerelmese vagy, hiszen a jóga Gyakorlatok, a Yoga Workout és a Yoga for Beginners appal kezdők és haladók is felfrissíthetik, illetve szinten tarthatják a tudásukat, míg a Yoga Workout for Kids és a Family Fitness appal a gyerekekre szabott feladatok is elérhetők.
Természetesen ahhoz is van segítség applikáció fronton, ha esetleg túltengenének a gondolataid és nem tudsz a feladataidra koncentrálni, vagy nem tudsz tőlük aludni. Ebben az esetben próbáld ki a Calm – Meditate, Sleep, Relax applikációt, ami a meditálásban, az alvásban és a hatékony relaxálásban fog segíteni neked.
Edzéshez és meditációhoz pedig állíts össze magadnak az adott feladathoz illő zenelistákat a Spotify-on: válassz olyan zenéket, amik felpörgetnek, kitartásra buzdítanak, vagy annyira lenyugtatnak, hogy a meditáláshoz meg sem kell erőltetned magad.