
A tudatos álmodás mágiája
"Egy álom lehet varázsos, mégis jelentés nélküli, de lehet a valóság magyarázata is. Az álmok a képzelet és a kreativitás szülöttei, és valóságos emlékek elegyei. Ezért tűnnek olyan meseszerűnek, mégis valóságosnak. "
A történelem során és az összes kultúrában az álmok az inspiráció, az irányítás, a lelki hatalom és a gyógyulás fontos forrásainak számítottak. Az álmok csodálatos dolgok- éjszakánként élénk, háromdimenziós és virtuális valóságot teremtenek, amelyekben kölcsönhatásba lépünk különböző, valóságosnak tűnő emberekkel és lényekkel. Valóban "csak" álmok?
A kutatások arra utalnak, hogy az álmok nélkülözhetetlenek a fizikai és pszichológiai egészség megőrzéséhez: az álomélményeket felhasználhatjuk a személyes kreativitás növelésére, önmagunk megértésére, az életeseményeink kezelésére, valamint a pszichés és szellemi fejlődésünk elősegítésére is.
A tudatos álmodást hosszú ideig használták a sámánizmusban, a mágiában, de a jóga, és a tibeti buddhizmus gyakorlói előtt sem ismeretlen.
A tibeti „álom-jógában” például a jógázó megtanulja a világosság elérését, annak irányítását, az álomvilág illúziójának megvalósítását, és végül elismeri, hogy minden álombeli jelenség az elme alkotása és játéka.
A nyugati tudomány nemrégiben elismerte a tudatos álmodozás jelenségének létezését, valamint annak pszichológiai, pszichikai és lelki jelentőségét.
Ám ahhoz, hogy álmainkat ilyen okosan használhassuk, két fontos képességet kell elsajátítanunk:
- hogyan emlékezzünk álmainkra (álom visszahívás)
- hogyan legyünk tudatosak az álmainkban (világos álmodás)
Álom visszahívás
Bár szinte minden este álmodunk, csak ritkán emlékszünk rájuk. Ez csak akkor történik meg, ha közvetlenül álmodás közben ébredünk fel. Az álom visszahívása azonban nagyon instabil, és sokszor ébredés után azonnal el is felejtjük.
Az álomvisszahívás képessége egy álomnapló segítségével tanulható.
1. Minden este mondd el magadban, hogy emlékezni fogsz az álmaidra.
2. Tartsd a jegyzetfüzeted és a ceruzád az ágyad mellett. Alternatív megoldásként hangrögzítőt is használhatsz, és így könnyebben vissza tudsz majd aludni.
3. Amikor felébredsz este, és emlékszel az álmodra, jegyezd fel/vagy mondd fel a történéseket, azzal együtt, amiket éreztél közben.
4. Próbálj meg nyugalmi állapotban maradni, hiszen aktivitás hatására hipp hopp elfelejtheted az álmot.
5. Hacsak nem jött el a felkelés ideje, aludj vissza.
6. Ha felkelsz, olvasd át/hallgasd meg a jegyzeteidet, és egészítsd ki, ha új momentum jut az eszedbe.
7. Nem szükséges értelmezned őket, a babonákkal teletűzdelt álomszótárak olvasgatása pedig kifejezetten ellenjavallott.
8. Miután már sok álmodat leírtad, észrevehetsz közöttük összefüggéseket, például azonos helyszíneket, karaktereket, és egyéb jellemzőket. Ezek később nagy segítségedre lesznek.
"Az álmok jellegzetessége, hogy gyakran mintha értelmezést várnának az álmodótói. Az ember csak elvétve hajlik arra, hogy egy éberálmát feljegyezze vagy elmesélje valakinek, vagy hogy megkérdezze, mit is jelenthet. Az álmokban azonban van valami zavarba ejtő, valami sajátos módon érdekes - ezért szeretnénk megfejteni a jelentésüket."
A normális, és a tudatos álom
A normális álmok álmodása közben abban a tudatban vagyunk, hogy az események a valós életben zajlanak. Csak akkor döbbenünk rá, hogy álom volt, amikor felébredünk. Néha ez a felismerés megkönnyebbülést hoz, például rémálom esetén, de olykor csalódással jár, tesszük fel akkor, amikor megnyerjük amikor telitalálatunk van a hatos lottón. A normális álmokat azok átélése közben nem kérdőjelezzük meg, pláne nem szeretnénk változtatni rajtuk, hiszen nem is tudjuk, hogy lehet.
Amikor megkérdőjelezed, hogy ez tényleg álom-e, és azt válaszolod, hogy nem, akkor visszarepülsz álomföldre. Ha azonban ráébredsz, hogy valóban álmodsz, és élsz az ebből fakadó határtalan lehetőségekkel, ugyan szintén álomföldön maradsz, de sokkal érdekesebb események veszik kezdetét, mint egyébként.
Ha tudatosan álmodsz, akkor
- képes vagy racionális gondolkodásra, döntésre, és tervezésre
- részt tudsz venni komplex kognitív tevékenységekben (emlékszel bonyolult utasításokra, képes vagy fejben számolni, stb.)
- tudatosnak, szabadnak, és függetlennek érzed magad
- képes vagy az álomesemény átprogramozására, azaz megváltoztatására
- teljesítheted a saját kívánságaidat, például repülhetsz, vagy teleportálhatod magad egyik helyről a másikra
- azt érzed, hogy számodra sem fizikailag, sem pszichikailag nincs lehetetlen
- reggelenként pedig természetesen tisztán emlékszel az álmodra
Ami nem lehetséges egy tudatos álomban
Bár sok olyan dolgot megtehetünk közben, amit a hétköznapi életben nem, az alábbi dolgok nem fognak összejönni:
- nem fogod tudni felkapcsolni a villanyt, vagy csak halványan fog világítani a fény
- egyes berendezések nem, vagy furcsán működnek majd (rádiók, telefonok, autó gyújtás, távirányítók, számítógépek)
- nem fogsz tudni kiolvasni egy könyvet, sőt a szavak is eltűnhetnek, vagy megváltozhatnak előtted
- nem fogod tudni más emberek beszédét, vagy cselekedeteit megváltoztatni
Erre használd a tudatos álmodást
- a rossz álmokat kellemesebbé változtathatod
- Megoldhatsz bizonyos veszélyhelyzeteket, vagy túllendülhetsz a félelmeiden, fóbiáidon (pókok, lift, nyilvános beszéd)
- örömteli álmokat hozhatsz létre, például elmehetsz nyaralni egzotikus helyekre, vagy találkozhatsz híres emberekkel
- megélhetsz erős érzelmeket (szexuális vágy, legyőzhetetlenség)
- új perspektívából láthatsz rá a problémáidra
- kalandokat, történeteket kreálhatsz, beszélgethetsz másokkal (akár a szellemi vezetőddel, guruddal, vagy egy erőállattal)
- létrehozhatsz művészi alkotásokat (vers, zene, festmény, stb.)
Tanulj meg tudatosan álmodni!
Számos különböző technika létezik a tudatos álmodás megismerésére. Először is meg kell tanulnod elvégezni a valóságpróbát, hogy tudd, álmodsz-e, vagy sem.
- Próbáld meg felkapcsolni a villanyt (ha sikerül, akkor ébren vagy, ha nem, vagy csak halványan világít, akkor álmodsz)
- Fogd be az orrod (tudsz lélegezni így is? Bingó, egy álomban vagy éppen.)
- Nézz rá az órádra, jegyezd meg az időt, majd nézd meg gyorsan újra (ha a mutató több mint egy perccel előrébb jár, akkor álmodsz)
- Próbálj meg olvasni valamit, ha a szöveg elmosódik, vagy megváltozik, akkor álmodsz
- Helyezd a két tenyered a szemed elé, majd vedd el, ha más jelenet tárul a szemed elé, mint korábban, akkor biztosan álmodsz
A valóságpróbát minden nap 10-15-ször csináld meg, hogy később elő tudd venni ezt a képességedet álmodban is.
Az álomban levés további jelei:
- valami furcsa, szokatlan vagy váratlan történik veled
- ismeretlen vagy egy meglehetősen kényelmetlen helyzetben találod magad
- újra megtörténik valami, ami meg szokott az álmaidban (ezt az álomnaplód alapján ismerheted fel)
- a lelkiállapotod különbözik a normálistól (boldogabb, vagy szomorúbb vagy, mint általában)
Ahhoz, hogy ezt álomban is meg tudd tenni, a valóságban is el kell végezd az álompróbát, hiszen csak így fog rögzülni. Kicsit vicces, de működik.
További ötletek:
- aludj eleget
- ha lehet, ne ébresztőórára kelj, hanem magadtól (legalább hétvégén)
- ha felriadsz álom közben, tudatosítsd, hogy álmodsz, majd próbálj meg visszalépni bel
Így tanulj meg az álomban maradni
Próbáld meg elkerülni, hogy túlságosan izgatott legyél, hiszen általában ekkor szoktunk felébredni. Szóval maradj nyugodt, amennyire csak lehetsz, és ha egy húzós helyzetben vagy épp, akkor mondd magadnak azt, hogy éppen álmodok, semmi baj sem érhet.
Ne rögtön akarj repülni, vagy valami tuti dolgot kipróbálni, mert abból majdnem biztos, hogy felébredsz. Kezdd el tudatosan felépíteni az álmodat, először találkozz emberekkel, és állatokkal, ugrálj, és csak később kísérletezz a jelenetváltással, a lebegéssel, és a teleportálással.
Ha épp álmodsz, és érzed, hogy kezdesz felébredni, forogj körbe, vagy tedd a kezed a szemed elé, és tudatosítsd magadban, hogy álmodsz.
Nehezen alszol, vagy túl keveset? Így a tudatos álmodást is nehezebb lesz elsajátítani. Ám az alábbi gyógynövényekkel és étrend-kiegészítőkkel elősegítheted a jobb, és mélyebb alvás állapotát.