
Hogyan dolgozz ergonomikusan? 8 tipp az egészséges munkavégzéshez!
Bár annak hangzik, az ergonomikus mégsem egy újabb fellengzős szitokszó. Sokkal inkább az ideális munkavégzést takarja: azt, amikor nem kezd el fájni a fejed már 2 órával azután, hogy leültél a monitor elé, az izmaid nem érzik meg az ülőmunka káros hatásait és te is teljes mértékben a feladataidra tudsz koncentrálni. Ebben a cikkben ehhez az idilli állapothoz adunk néhány tippet.
Biztosan neked sem kell bemutatnunk azt a helyzetet, amikor alig kezdődött el a munkanap, de máris a végét kívánod. Mert nem elég az, hogy feladatok végeláthatatlan sora vár rád, de szinte mindig elvonja valami a figyelmedet a munkádról: egy kényelmetlen szék, egy rossz üléspozíció, a monitorodon megtörő fény és a lábadban keletkező zsibbadt érzés. Vagy az, ha túl hideg, esetleg meleg van.
Ha a munkakörnyezeted nincs az igényeidre szabva, ilyen apróságok fogják elvonni a figyelmedet. Ezekre kezdetben még csak legyinthetsz, hogy ugyan már, nem is érdemes velük törődni. Azonban, ha egy kicsit belegondolsz, hosszútávon igencsak káros hatással lehetnek nemcsak a karrieredre, hanem az egészségedre is.
Na de mi is az az ergonómia?
Az Észak-Karolinai Egyetemen[1] ezt valahogy így határozták meg: az ergonómia az a tudományág, amelyik a munkát végző embert helyezi a munkavégzés középpontjába, mivel jól tudja, hogy a munkavállalóktól függ egy-egy vállalkozás termelékenysége, produktivitása, végső soron a sikere.
Ennek okán az ergonómusok felismerték, hogy olyan munkakörnyezet kialakítására van szükség, ami abban segíti a munkavállalót, hogy mindig a tőle telhető legjobb teljesítményt nyújtsa, a legjobb módon, produktívan végezze a munkáját. Legyen szó akár fizikai, akár szellemi munkavégzésről.
Éppen ezért, ergonomikus munkakörnyezetnek azt tekinthetjük, amikor a környezet illeszkedik a munkavállaló igényeihez, nem pedig fordítva. Ami hosszú távon segít fenntartani a figyelmet, elősegíti a magas színvonalú munkavégzést, nem utolsósorban, segít megőrizni az egészségedet és elkerülni a munkahelyi baleseteket.
Az egészséged szempontjából sem mindegy, hogy hol dolgozol
Az ideális munkakörnyezet, vagyis az ember és munkakörnyezete, annak egyes elemeinek tanulmányozására és fejlesztésére egy egész tudományág épült. Ennek a jelentőségét főleg akkor értjük meg, ha vetünk néhány pillantást például a KSH bizonyos hazai egészségügyi statisztikáira[2].
Az adatokat kicsit közelebbről megnézve ugyanis kitűnik, hogy az egyre kényelmesebbé váló életmódunk, valamint a digitalizáció következményei nemcsak a termelékenységben, hanem az egészségügyi állapotunkban is visszaköszönnek. Mégpedig negatív előjellel.
Ha megnézzük a Központi Statisztikai Hivatal 2014-2016-os időszakra vonatkozó adatait, akkor egy dolog rögtön világossá válik: ugrásszerűen megnőtt a főként a napi 8-10 órás ülőmunka következtében kialakuló csont- és izomrendszeri, vagy esetleg a kötőszövetet érintő betegségek és táppénzes hiányzások száma.
A nagy egészhez viszonyítva ez a betegségtípus felel a táppénzes hiányzások 25-27%-áért. Olyan betegségekre gondolj itt, mint például a hátfájdalom, gerincferdülés, porckorongsérv, porckorong-kopás. Ezek a betegségek természetesen a kor előrehaladtával is kialakulhatnak, de a hosszas ülőmunka, a mozgásszegény életmód és az egészségtelen táplálkozás jelentősen felgyorsítja és súlyosbítja a folyamatot.
A számokból az is jól látszik, hogy riasztó mértékben nőtt a tendencia: míg 2014-ben mintegy 138.000 táppénzes hiányzást írtak a csont- és izomrendszeri betegségek számlájára, addig 2016-ban már 161.000 környékén mozgott ez a szám. És akkor az olyan panaszokkal még nem is foglalkoztunk, ami például a monitor szemre gyakorolt negatív hatásait vizsgálja: a romló látást, a fejfájást és a többi hasonló kaliberű betegséget.
8 tipp az ergonomikus munkakörnyezetedért
Annak érdekében, hogy se a fizikai, se a mentális egészséged ne menjen tönkre, ráadásul a magánéletben, valamint a munkában is kiegyensúlyozott legyél, érdemes neked is tudatosan odafigyelned a munkakörnyezetedre – akkor is, ha esetleg a főnököd nem igazán törődik ezekkel a szempontokkal. (Pedig, ha táppénzre mész, az neki is sokba kerül.)
Azonban néhány egyszerű tipp betartásával te is végezheted ergonomikusan a munkádat. Például:
- Figyelj a helyes testtartásra!
Mindegy, hogy egy gyárban vagy az íróasztal mellett ülve dolgozol, arra mindig figyelj, hogy ne természetellenese pozícióban állj vagy ülj a gép mellett. Húzd ki magad és ne görnyedj előre, mert az nemcsak a tartásodnak tesz rosszat, de az izmok is letapadhatnak.
- Időnként állj fel és mozogj egy keveset!
Lényegében mindegy, hogy csupán egy kis vízért mész ki az étkezőbe, vagy teszel egy kisebb kört az irodában, a hangsúly a mozgáson van. Ne üld végig mind a napi 8-10 órádat a gép előtt, legalább 2 óránként tegyél meg néhány métert és nyújtóztasd ki az elgémberedett tagjaidat.
- Lehetőség szerint állítható székeket – íróasztalokat használj!
Ez természetesen elsősorban nem rajtad múlik, de fontos lenne, hogy a méreteidhez és a helyes testtartáshoz igazítható eszközökön végezd a munkádat.
- Figyelj a kijelzők elhelyezésére
A monitorokat és más kijelzőket olyan távolságba helyezd el, hogy ne legyen szükség a nyak, a vállak és a szem összehúzására ahhoz, hogy lásd azt, ami megjelenik rajtuk. Ergonómiai ajánlások szerint az a legjobb, ha se jobbra-balra, se fel vagy le nem kell mozgatnod a nyakadat ahhoz, hogy lásd a képernyőt.
- Az egér és a billentyűzet helyzete sem mindegy
Ha túl közel van hozzád az egér, vagy túl sokat kell nyújtózkodnod a billentyűzet eléréséig, az rossz, helytelen testtartást eredményez. Azt a pozíciót kell megtalálnod, ahol mindkét könyököd és csuklód egymással párhuzamosan tudja minden további erőlködés nélkül használni az említett eszközöket.
- Kerüld az ismétlődő mozgásokat!
Vagyis azokat a mozdulatokat, amikor újra és újra ugyanabba a pozícióba görnyedsz vissza, vagy épp a nyakad vesz fel időről időre valamilyen borzasztó kényelmetlen helyzetet. Ezek az apró ismétlődő mozdulatok hosszútávon káros hatással lesznek az igénybe vett izmokra, így ajánlott legalább néha más-más pozícióba váltani: például előre- vagy hátradőlni, de leülni vagy épp felállni is.
- A környezet is számít
Az, hogy te komfortosan érzed-e magad a munkahelyeden, nagyban hozzájárul ahhoz, hogy mennyi feladatot tudsz elvégezni. Ha például túlságosan fázol vagy épp meleged van, ráadásul még a páratartalom is magas, nem fogsz tudni a munkádra koncentrálni. De akkor sem, ha rossz szögben esik a fény a monitorodra és nem látsz rajta semmit, vagy, ha túl sötét van a helyiségben.
- Időnként nézz fel a monitorról
Amennyiben gép előtt dolgozol, 10-20 percenként tudatosan emeld fel a fejed a képernyőről és nézz néhány méterrel távolabb. Ez azt a célt szolgálja, hogy elkerüld a szemfáradtságot és a szemed romlását.
Amennyiben megfogadod ezeket a tanácsokat, rövid- és hosszútávon is sokat tehetsz az életminőségedért, az egészségedért. Az már csak hab a tortán, hogy így még a munkádat is hatékonyabban végezheted, ami a karrieredre is ösztönző hatással lehet. Egyébként, ha már itt tartunk, az Agyserkentő tablettával, a Ginzenggel vagy a Bakopával is tovább fokozhatod a szellemi éberségedet!
[1] The University of North Carolina, Finance and Operations; Environment, Health and Safety – Ergonomics: https://ehs.unc.edu/workplace-safety/ergonomics/
[2] Központi Statisztikai Hivatal: Táppénz 2014-2017 - https://www.ksh.hu/docs/hun/xftp/idoszaki/pdf/tappenz16.pdf