-
Az Ön bevásárlókosara még üres!
Talán kissé old school szokásnak tűnhet a naplóírás, főleg az a hagyományos, papírral és tollal végzett fajta, hiszen ilyenkor esetleg még egy-két sanda pillantást is begyűjthetsz a környezetedtől. Azonban ez ne szegje kedvedet, mert mint kiderült, a naplóírásnak számos pozitív pszichológiai hatása van. Amellett ugyanis, hogy minden egyes papírra vetett szó remek korrajz lesz néhány év-évtized múlva, még a stressz, a szorongás és a depresszió legyőzésében is segít a naplóírónak. Más egyéb előnyeiről nem is szólva…
Ha egészen őszinték szeretnénk lenni, akkor azt mondhatnánk, hogy a naplóírásnak legalább annyi rétege van, mint egy nagy fej vöröshagymának. Végül is, ahogy a bevezetőben is említettük, a napló lehet kor- és társadalomrajz, gyógyír valamilyen lelki vagy mentális eredetű problémára, unaloműző és gondolatokat rendszerező tevékenység, illetve értékkel bíró irodalmi munka is.
Ahogy a státusz, úgy a témakör is rendkívül változatos képeket mutathat, hiszen a szerelemtől, dühtől, vágytól kezdve, a napi történéseken át, egészen az elmélkedésekig és komoly gyónásokig bezárólag minden elfér a papíron. Legfeljebb utólag kisatírozzuk a később már nem kívánatosnak minősített részeket.
Persze ez nem is csoda, hiszen a naplóírás kapcsán a legtöbb embernek még mindig egy félénk, ágyán fekvő tinédzserlány képe jelenik meg a lelki szemei előtt, aki könnymaszatos arccal írja le a legújabb szerelmi csalódását. Azonban a naplóírás korántsem csak a fiatalok és nem csak a lányok kiváltsága. Hiszen írni bárki tud, ráadásul ez az önkifejezés egyik legőszintébb formája, ahol akár keresetlen szavakkal is leírhatod azt, ami éppen nyomja a lelked.
Gondolj csak bele: a naplód végeredményben az a hely, ahol teljesen őszinte lehetsz magaddal, nem kell ügyelned a szavaidra és ahol te irányítod a beszélgetést. Bevallhatod a vágyaidat, a félelmeidet, a kétségeidet, a kisebb-nagyobb „bűneidet”. Azzal pedig, hogy a gondolatban téged marcangoló érzéseket papírra vetetted, máris enyhült rajtad a nyomás és elöntött a megkönnyebbülés.
Éppen ezért, a naplóírás felszabadító hatása jó hatással van a mentális egészségünkre is, mivel ez az érzelmek kezelésének egyik legjobb módja. A rendszeres naplóírás által ugyanis:
Mindennek az az oka, hogy a naplóírásban az agy analitikus, bal féltekéjének jut nagyobb szerep, ezt vesszük igénybe a folyamat során. Éppen ennek köszönhető az, hogy eközben a kreativitásért, érzelmekért és érzékelésért felelős jobb félteke szabadon szárnyalhat, így a naplóírás alatt és után, sokkal ötletesebbnek, motiváltabbnak érezzük magunkat. Ezen kívül még a hangulatunk-közérzetünk is jobb lesz ezáltal.
Ha arra lennél kíváncsi, hogy néhány papírra vésett szó hogyan gyógyítja a fenti betegségeket, akkor azt kell mondanunk, hogy a naplózás egyszerűen segít a tünetek rendszerezésében, az okok feltárásában és azok kezelésében. Vagyis:
Nos igen, az egyik legnehezebb dolog a naplóírásban az, hogy minden nap vagy viszonylagos rendszerességgel találjunk magunknak néhány percet, egy lopott fél órát, amit a legjobb, bár igencsak hallgatag barátunkra áldozhatunk. Persze azért vannak olyan módszerek, amikkel könnyebben ösztönözhetjük magunkat az írásra.
Tippek naplóíráshoz:
Ugyanakkor itt van nekünk még a WRITE módszer is, ami az amerikai Center of Journal Therapy tett közkinccsé néhány évvel ezelőtt. Már maga a módszer neve is azt sugallja, hogy ÍRJ, úgyhogy lássuk a szakszerű tippeket:
A naplóírás jótékony hatásai mellett annyit azért mindenképpen megjegyeznénk még, hogy a depresszió, a PTSD és a szorongás tüneteinek enyhítésében valóban segít, de a szakemberrel való konzultációt még a naplóírás sem helyettesítheti. Az írás inkább kiegészítő terápiája a szakszerű kezelésnek.
Hozzászólás